Jednota Orel Štramberk, křesťanská sportovní organizace

Obnova sochy svatého Václava

V pátek 1. února během extrémně silného větru spadly na sochu svatého Václava
na Kotouči tři stromy. Socha byla shozena z podstavce a rozbila se.
Níže si můžete přečíst aktuální informace k
její obnově.

 

Aktuality

 

12. května 2019

Socha je z 80 % opravena smile
Finance jsou vybrány z 25 % frown
Děkujeme všem dárcům a prosíme další.

 

1. května 2019

Veřejná sbírka byla spuštěna. Nyní můžeme společně přispívat na obnovu poničené sochy.
Věříme, že díky štědrosti drobných i větších dárců potřebné finance seženeme.
Budeme vděčni také za malé částky. Děkujeme Vám všem.

Prosíme, uveďte jméno či název a město dárce.

číslo účtu: 2101607265/2010

 

Aktuální informace o průběhu renovace a předběžném vyčíslení nákladů:
Štramberské novinky - 1. května 2019

 

17. dubna 2019

Dnes dorazil oficiální dopis z Odboru vnitra a krajského živnostenského úřadu Moravskoslezského kraje, ve kterém je konstatováno, že Orel Štramberk splnil všechny zákonné podmínky pro registraci veřejné sbírky. Výročním dnem začátku sbírky a také vyúčtování byl stanoven 1. květen.

Předem děkujeme všem drobným i štědrým dárcům.

 

29. března 2019

Opravy sochy úspěšně pokračují. Veřejná sbírka byla podána, čekáme na oficiální registraci.

   

 

26. března 2019

Poslední část sochy se podařilo díky technice sundat z podstavce.

 

16. března 2019

Nemilou zprávu z pojišťovny napravil radostný pohled do dílny pana sochaře Jana Kozla.
Díky jeho šikovnosti se restaurátorské práce naplno rozběhly. Nyní již víme,
že sochu opravit půjde a dostali jsme tak potvrzení, že sbírku můžeme zaregistrovat.
V následujících fotografiích můžete nahlédnout na počátek renovací.

   

 

14. března 2019

Pojišťovna zamítla jakoukoliv finanční náhradu vzniklé škody. Jako důvod uvádí, že sochy a busty na Kotouči nejsou oficiálně vedeny v souladu se stavebním povolením. Finance na obnovu sochy budeme muset řešit vyhlášením veřejné sbírky. Podklady jsou již připraveny k podání.

 

6. března 2019

Český rozhlas Ostrava ve svém živém vstupu v rámci pořadu Křížem krajem zavítal dnes dopoledne telefonicky k nám do Štramberka. Rozhovor z našeho města si můžete spustit v čase 7:25.

Magazín Českého rozhlasu - Socha z Kotouče

 

2. března 2019

Pomocí žebříků a dřevěného lešení se podařilo dostat nahoru a úspěšně oddělit zbytek sochy od pískovcového podstavce. Děkujeme Michalovi Dostálovi za řízení této akce. Středový čep ale zatím neumožnil 100 kg torzo půl metru zvednout, proto sundání z podstavce se z bezpečnostních důvodů zatím odkládá.

    

 

26. února 2019

Další článek v Deníku. Tentokrát o nakládání a odvozu sochy.
https://novojicinsky.denik.cz/zpravy_region/rozbita-socha-je-v-dilne-sochare-20190226.html

 

25. února 2019

Reportáž o spadlé soše svatého Václava v Kabelové televizi Kopřivnice.

 

23. února 2019

Sobotní dopolední teploty pod bodem mrazu, tedy zmrzlá cesta bez bahna, byly využity k tomu, aby auto s velkým přívěsným vozíkem dojelo až k samotné soše. Sešlo se sedm chlapů, kteří na vozík naložili torzo těla sv. Václava o hmotnosti přibližně 400 kg. Nohy světce zůstavají stále ve výšce 6 metrů. Děkujeme všem pomocníkům za naložení a Martinovi Váňovi za poskytnutí auta s přívěsem. Tělo sochy a hromady rozbitých dílů jsme ve večerních hodinách dopravili do dílny v Bystřici pod Hostýnem, kde před 25 lety socha vznikla.

   

  

 

 

20. února 2019

Máme předběžně dojednáno, že sochař Jan Kozel z Bystřice p.H., který v roce 1994 sochu vytvářel, se pokusí ji opravit. Nyní sháníme někoho na oddělení zbytku sochy od podstavce. Neznáte člověka, který by měl vybavení na odřezání sochy od pískovcového podkladu? Děkujeme za vaše reakce na telefonním čísle 739293098.

Socha - zbytek

 

16. února 2019

O zničení sochy svatého Václava informovaly tento týden v tištěné podobě
některé noviny. Článek z webových stránek Novojičínského deníku si můžete přečíst na https://novojicinsky.denik.cz/zpravy_region/sochu-patrona-ceske-zeme-znicily-padajici-stromy-20190215.html

 

11. února 2019

Stromy, které na sochu spadly nebyly na pozemku města Štramberka, ale patří k lomu. Aktuálně probíhají jednání o události s firmou Cemex (bývalý Kotouč) ohledně pojistné události. Přibližně do měsíce bychom měli vědět závěr pojistné události. Poté se bude rozhodovat o dalším postupu.

Naším cílem je vrátit Národnímu sadu patrona naší vlasti.

 

7. února 2019

Poničenou hlavu světce jsme hned 2. února snesli z Kotouče dolů. V dalších dnech byly sesbírány desítky větších částí rozbité sochy a spoustu dílů malých. Děkujeme za pomoc také panu Karlu Jaškovi. Radostný pohled to moc není ...

   

 

3. února 2019

Milí přátelé,

dovolte mi, abych se s Vámi podělil o pocity smutku, které mě v těchto dnech provázejí. Jak možná víte, na věčnost nás opustil pan Václav David, člověk, který celý svůj život obětoval službě druhým. V roce 1990 se mimo jiné zasadil, aby Orel ve Štramberku byl znovu obnoven. Také sportoviště na Farní zahradě je dílem vybudovaným pod jeho vedením. V roce 1994 nechal se svými přáteli vytvořit novou sochu sv. Václava na Kotouči a tak bych mohl psát dál a dál.

Panu Davidovi jsem slíbil, že sochu sv. Václava po 20 letech odborně zrestaurujeme a budeme pokračovat v Horových Svatováclavských poutích. Díky vaší pomocí jsme v roce 2013 renovaci sochy i podstavce zvládli a v poutích pokračujeme také. Můj smutek má však ještě jeden rozměr. Na sochu sv. Václava spadly tři stromy, které silným větrem byly vyrvány z kořenů a socha je zcela zničena.

Pan Václav David nás opustil v pátek 1. února 2019, jeho úmrtí předcházel pád. A ve stejný den 1. února 2019 spadla socha sv. Václava. Zatím nevím, co mám vytušit z této symboliky, ale náhoda to jistě není. Snažme se být především dobrými lidmi a aspoň kousek se přibližme svými činy Vénovi Davidovi.

Nyní zjišťuji všechny varianty, jak symbol hory Kotouč a ochránce našeho státu i města vrátit na své místo. Jsem v kontaktu se sochařem, který před 25 lety celé dílo vytvořil. Vypadá to, že sochu již opravit nepůjde a budeme muset hledat jiná řešení. Vzhledem k tomu, že se bavíme o částce několika statisíců, musíme zvážit, jakou cestu zvolit. Uvítám jakékoliv vaše podněty a postřehy.

Děkuji. Zdravím Vás všechny. Petr Buzek

     

 

 13. 5. 2019 v 10:05:34  Petr Buzek
© 2010-2019 Orel Štramberk | Created by webdesign4u.cz | prohlidky-virtualni.cz |